MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. LEVENT UYSAL: VİZYON MERSİN İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM 3

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal hazırladıkları ‘Mersin Senin’ projesiyle şehrin ana sektörlerinin Master Plan çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Milletvekili Uysal “Mersin’de, rekabet gücü potansiyelinin yüksek olduğu sektörlerin Master Planları üzerine çalışıyoruz. Her Master Planı’nda da bir stratejik projeye yoğunlaşıyoruz.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal, Mersin’in kalkınması ve gelişebilmesi için alanında uzman akademisyenler ve sektör temsilcileriyle şehrin master planlarını hazırlıyor ve buna yönelik önemli projeler geliştiriyor. ‘Mersin Senin’ projesi kapsamında ilk etapta şehrin turizm, sanayi, tarım ve lojistik sektörlerinin master planlarına yoğunlaştıklarını dile getiren Uysal, amaçlarının Mersin’i her alanda büyüyen bir şehir statüsüne ulaştırmak olduğunu belirtti. Uysal “Master planlarını hazırlamamızdaki hedefimiz; kamusal yatırımların sürdürülebilirliğini sağlayarak bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmak, bölgesel istihdamı ve döviz gelirlerini artırmak, sıfır karbon ayak izi hedefine yönelik çalışmaları güçlendirmek, ekonomik faaliyetlerin bir küme içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamak ve özellikle de üniversite-kamu-sanayi iş birlikteliğini kurabilmek. Bunları gerçekleştirebildiğimiz takdirde Mersin, daha yaşanır ve yerli-yabancı yatırımcıların ilk tercih ettiği şehir olacak.” ifadelerine yer verdi.

321 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük sahil şeridine ve temiz denizine sahip olan Mersin’in ‘Turizm Master Planı’ ile şehrin çekim gücünün artacağını söyleyen MHP’li Uysal “Mersin’de nitelikli yatak sayısını artırmak, sahip olunan turizm potansiyelini hayata geçirmek, bölgesel istihdamı artırmak ve turizm gelirlerini yükseltmek amacıyla ‘Mersin Turizm Kompleksi’ projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında Mersin ve özellikle de Tarsus özelinde sahip olunan ana ve alternatif turizm kaynaklarını bir arada değerlendirerek otel, tatil köyü, kongre ve kültür merkezi, spor turizm alanları ile sağlıklı yaşam merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Bu projeyle 5 bin kişinin de doğrudan istihdamı gerçekleşmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Hazırladıkları ‘Sanayi Master Planı’ ile Mersin’de yeni bir iş piyasası oluşturacaklarını vurgulayan Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal ‘Mersin İhtisas Sanayikent’ projesini hayata geçireceklerini anlattı. Uysal “Mersin, Türkiye’deki sanayi üretiminin önemli merkezlerinden biri. Bölgesel istihdamı artırmak, tedarik-üretim-satış zincirinin daha etkin bir yapıda işlemesini sağlamak ve iç pazara yönelik üretim yapan firmaları ihracata yönlendirmek için ‘Mersin İhtisas Sanayikent’ projesini kente kazandırmak istiyoruz. Proje kapsamında yatay ve dikey şekilde birbirini tamamlayan işletmelerin kümelenme gösterdiği bir organizasyonel yapı kuracağız ve komplekste tekstil, hazır giyim, ayakkabı, lojistik, yazılım, telekomünikasyon, kağıt ve plastik endüstrisinde faaliyet gösteren firmalar da yer alacak. Proje sonuçlandığında da 350 firma, profesyonel bir küme içerisinde çalışacak ve böylelikle tedarikçiler, üreticiler, satış noktaları ve lojistik firmaları aynı alanda mesai harcayarak zaman ve finansman maliyetlerini minimize edecek.” dedi.

Türkiye’de meyve üretiminde birinci, sebze üretiminde ise ikinci sırada yer alan Mersin’in, tarım master planını da yaptıklarını söyleyen Uysal ‘Biyoçar Üretim Projesi’ni kente kazandırmak istediklerini kaydetti. Bu proje sayesinde özellikle tarım üreticilerinin gübre kullanım maliyetlerinin düşeceğini, çiftçilere ilave gelir kaynağı sağlayacaklarını ve en önemlisi enerji üretilebileceğini ifade eden Uysal “Türkiye’nin tarım üssü olan Mersin’de toprak verimliliğini artırmak, sera gazı emisyonlarını azaltmak, uzun vadeli toprak iyileştirilmesini sağlamak ve ekonomik katma değer yaratmak noktasında büyük avantajlar sağlanacağı” açıklamasında bulundu.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’in en önemli lojistik merkezlerinden biri olan Mersin’in ‘Lojistik Master Planı’na da yoğunlaştıklarını dile getiren Levent Uysal, Dış ticaret hacmini genişletecek ve kısa sürede daha çok yükün elleçlenmesini sağlayacak olan ‘Mersin Lojistik Merkezi” projesi hayata geçtiğinde ise Mersin’in, Doğu Akdeniz’in lojistik üssü olacağını, 80 milyon tonu aşan yük taşınabileceğini ve 30 Milyar dolar dış ticaret hacmi sağlanacağını ifade etti.